Noktowizja.com to serwis specjalizujący się w noktowizorach. To nie tylko sklep, ale również miejsce porad, rankingów oraz możliwość przetestowania najnowszych produktów. Posiadamy 12 lat doświadczenia, w czasie których zaufało nam ponad 30 tysięcy klientów, dzięki czemu ugruntowaliśmy swoją pozycję lidera na rynku noktowizji.


Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem firm Yukon, Pulsar i Dedal. Nasze produkty objęte są 2- i 3-letnią gwarancją. Nasz serwis współpracuje bezpośrednio z producentami, a priorytetem naszej wyspecjalizowanej kadry jest Klient oraz szybkość i jakość obsługi. Na codzień jesteśmy hobbystami takimi, jak Wy i zdecydowaliśmy się łączyć naszą pasją z potencjałem biznesowym, dzięki czemy nasze ceny są najniższe, a jakość obsługi najwyższa.


Nasz sklep internetowy oparty został o nowoczesne technologie zarządzania sprzedażą. Zamówienia przyjmowane są błyskawicznie po złożeniu, co gwarantuje szybką realizację i błyskawiczne dostarczenie produktu.


Oferujemy sprzęt czołowych światowych producentów. Kupując u nas masz pewność, że otrzymasz towar z najwyższej półki.


Kontakt bezpośredni

Masz pytanie dotyczące naszych produktów lup procesu zakupu? Zajrzyj do naszego FAQ, lub skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy. Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00:

Formularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zamówienia - zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997r.( Dz. Ust. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn zm.)

Zadzwoń: (25) 747 81 25 Kom.: (25) 747 81 25
E-mail: sklep@noktowizja.com

Wprowadzenie do termowizji

DamianD  |   11 January 2012  |   19:16

Oceń poradę

Stosunkowo młoda dziedzina bazująca na najnowocześniejszej technologii, która wykorzystuje daleką podczerwień (promieniowanie cieplne) o unikalnych walorach obserwacyjnych.

Jak działa termowizor?

Termowizor jest urządzeniem, które do obserwacji otoczenie nie wymaga światła. Zasada powstawania obrazu w termowizji oparta jest na wykrywaniu różnic temperatury obserwowanych obiektów, które "świecą" w zakresie dalekiej podczerwieni (promieniowanie cieplne przenikające przez wszelkie zanieczyszczenia powietrza oraz mgłę). Termowizor "zbiera" promieniowanie cieplne za pomocą obiektywu wykonanego z egzotycznego materiału (germanu) który jako jedyny jest w stanie zogniskować takie promieniowanie. Ciepło pada na mikrobolometr - specjalny detektor, którego piksele momentalnie ogrzewają się od padającego na nie ciepła. Urządzenie zbiera dane o stopniu ogrzania każdego piksela z częstotliwością 9 lub 30 razy na sekundę, wyświetlając ruchomy obraz na wyświetlaczu LCD.


Do czego można wykorzystać termowizor?

Zakres zastosowań termowizji jest szerszy niż mogłoby się wydawać. Najpopularniejszym jest obserwacja zwierzyny w jej środowisku. Poza tym, termowizja znajduje zastosowanie w dozorze i w poszukiwaniach, gdzie z łatwością można wykryć wszelkie istoty żywe w okolicy i odróżniać zwierzę od człowieka w każdych warunkach pogodowych lub terenowych. Patrolowanie z powietrza to kolejna dziedzina, gdzie noktowizor czy nawet silny reflektor nie wystarczają i potrzebny będzie termowizor, który również wykrywa ciepło przemysłowe. Branża detektywistczna  - tutaj z łatwością można ocenić, czy pojazd stoi długo, odnaleźć niedawno wyrzuconą broń, ślady wszelkiej działalności człowieka pozostają widoczne w termowizji nawet do kilku godzin. Branża techniczna - z termoziwji korzysta szeroko budownictwo np. przy audytingu nieruchomości, technicy są w stanie wykrywać i naprawiać nieszczelności i braki izolacji. Po termowizję sięgają nawet lekarze, aby ocenić jakość krążenia czy wykrywać stany chorobowe tkanek zewnętrznych.

Czym różni się obraz w termowizorze od noktowizora?

O ile w noktowizorze widać zielono zabarwiony obraz otoczenia znajomy z dziennych obserwacji (jasne niebo, oświetlone nim obiekty,  a z iluminatorem niczym z włączoną, silną latarką) to w termowizorze widać zupełnie inaczej. Całe otoczenie jest ciemne, natomiast ciepłe elementy zdecydowanie, wyraźnie od niego się odcinają, tak jakby jasno "świeciły". Doskonale widać np. sarnę między drzewami lub dzika w wysokiej trawie, co niekoniecznie łatwo dostrzec w noktowizorze. W termowizorze obraz jest wyraźny nawet, gdy ciepły cel osłonięty jest mgłą i całkiem niewidoczny w noktowizorze. Dla obrazu w termowizji bez znaczenia jest to, czy aktualnie obserwujemy w dzień czy w nocy.


Co będzie lepsze, noktowizor czy termowizor?

W zależności od warunków może okazać się że każde z urządzeń widzi lepiej bądź gorzej. Termowizja jest porównywalna z najlepszymi noktowizorami generacji II+ lecz obie technologie mają swoje ograniczenia. W termowizorze nie będzie widać żadnego obiektu o temperaturze otoczenia, np długo stojącego pojazdu czy towarów na placu, z kolei noktowizor nie poradzi sobie w gęstej mgle, a jego iluminator będzie widoczny dla obserwowanego celu. Przed podjęciem takiego wyboru najlepiej skontaktować się z naszymi specjalistami.

1. Oto widok w noktowizorze generacji 2+. Niekiedy zwierzyna może być zakamuflowana w tle lub mgła uniemożliwia skuteczną detekcję nawet w najlepszym noktowizorze.

Widok przez noktowizor

 

2. Dla porównania termowizor. Wykrywanie różnicy temperatury jest niezwykle skuteczną metodą na obserwację zwierzyny, nawet jeśli skrywa się w trawie lub mgle.

Widok przez termowizor


Na jaką odległość widać w termowizorze?

W zależności od  powiększenia, rozdzielczości sensora i wynikowego kątowego rozmiaru piksela można z łatwością dostrzec człowieka na dystansie od 400 do 900 metrów, niezależnie od pogody i pory dnia.


Czy w termowizorze widać kolorowy obraz?

W termowizorach do zastosowań przemysłowych stosuje się obraz z barwną skalą temperaturową, której niebieskie odcienie oznaczają obszary najzimniejsze, a czerwone najcieplejsze. Można wybrać zakres temperatury w jakiej obserwujemy, dzięki czemu widzimy "tęczowy" obraz obiektu o różnej temperaturze powierzchni. Z kolei w termowizorach myśliwskich skala temperatury jest regulowana automatycznie, a obraz wyświetlany jest w kolorze wizjera tak, że tylko niewielkie obszary są pokazywane jako ciepłe, dzięki czemu wyraźnie widać żywe istoty na tle zimnego otoczenia. Sam obraz w wizjerze może być zielony, czarno-biały lub czerwony. Można także odwrócić kolory, aby najcieplejsze obszary były najciemniejsze lub zaznaczyć najcieplejsze rejony obrazu na czerwono.

Widok przez termowizor z kolorem czerwonym