Noktowizja.com to serwis specjalizujący się w noktowizorach. To nie tylko sklep, ale również miejsce porad, rankingów oraz możliwość przetestowania najnowszych produktów. Posiadamy 12 lat doświadczenia, w czasie których zaufało nam ponad 30 tysięcy klientów, dzięki czemu ugruntowaliśmy swoją pozycję lidera na rynku noktowizji.


Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem firm Yukon, Pulsar i Dedal. Nasze produkty objęte są 2- i 3-letnią gwarancją. Nasz serwis współpracuje bezpośrednio z producentami, a priorytetem naszej wyspecjalizowanej kadry jest Klient oraz szybkość i jakość obsługi. Na codzień jesteśmy hobbystami takimi, jak Wy i zdecydowaliśmy się łączyć naszą pasją z potencjałem biznesowym, dzięki czemy nasze ceny są najniższe, a jakość obsługi najwyższa.


Nasz sklep internetowy oparty został o nowoczesne technologie zarządzania sprzedażą. Zamówienia przyjmowane są błyskawicznie po złożeniu, co gwarantuje szybką realizację i błyskawiczne dostarczenie produktu.


Oferujemy sprzęt czołowych światowych producentów. Kupując u nas masz pewność, że otrzymasz towar z najwyższej półki.


Kontakt bezpośredni

Masz pytanie dotyczące naszych produktów lup procesu zakupu? Zajrzyj do naszego FAQ, lub skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy. Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00:

Formularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zamówienia - zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997r.( Dz. Ust. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn zm.)

Zadzwoń: (25) 747 81 25 Kom.: (25) 747 81 25
E-mail: sklep@noktowizja.com

Jak dbać o noktowizor?

DamianD  |   14 November 2012  |   19:12

Oceń poradę

Co zrobić, by zakupiony noktowizor służył jak najdłużej? Krótki przewodnik krok po kroku.

Staliśmy się posiadaczami nowego noktowizora. W takim momencie każdy z niecierpliwością czeka na zapadnięcie zmroku. Zanim jednak to nastapi, warto wykorzystać czas na zapoznanie się z zasadami użytkowania sprzętu noktowizyjnego i z tym, jak należy dbać o noktowizor.

1. Nie wolno włączać noktowizora w dzień bez osłony obiektywu.

Bezwzględnie nie można włączać noktowizora w dzień ze zdjętą osłoną obiektywu. Spowoduje to uszkodzenie sprzętu, a naprawa może być kosztowna. Każdy noktowizor ma fabrycznie założoną osłonę obiektywu z małym otworkiem, umożliwiającą włączenie go za dnia i sprawdzenie. Nie mniej jednak ze zdjęciem osłony należy zaczekać aż do zapadnięcia całkowitej ciemności.

2. Należy przechować noktowizor z założoną osłoną obiektywu.

Po każdym użyciu noktowizora nocą i przed powrotem do domu, bezwzględnie trzeba wyrobić w sobie nawyk zakładania osłony na obiektyw. Uniknie sie wtedy przypadkowego włączenia sprzętu w dzień bez osłony. Ponadto, nie jest stwierdzone na 100%, czy zdjęcie osłony w dzień nie powoduje degradacji sprzętu nawet po wyłączeniu.

3. Zawsze wyłączaj sprzęt po użyciu.

Nie można pod żadnym pozorem zostawiać noktowizora włączonego, np. na półce. Noktowizor zostanie uszkodzony nawet z założoną osłoną, jeśli jest przez długi czas będzie włączony w dzień. Długotrwałe wyświetlanie tego samego obrazu na ekranie powoduje jego wypalenie analogicznie, jak miało to miejsce w pierwszych egzemplarzach telewizorów plazmowych.

4. Należy wyjmować baterie z urządzenia gdy nie jest używane długi czas.

Ten zabieg nie tylko zabezpieczy przed przypadkowym włączeniem sprzętu, ale i uchroni przed uszkodzeniem w wyniku wylania baterii wewnątrz.

5. W miarę możliwości unikać obserwacji punktowych źródeł światła.

Silne, skupione światło nie uszkadza noktowizora od razu. Powoduje jednak przyspieszoną degradację obrazu. To, że źródło światła jest zbyt silne można łatwo poznać. Obraz staje się przymglony i nieostry, widać też ślady rysowane na ekranie przez przemieszczające się w kadrze źródło światła (latarnia, latarka, reflektor samochodowy, księzyc w pełni). Jeśli obraz uległ takim defektom nie oznacza to od razu uszkodzenia. W takim przypadku wystarczy wyłączyć i wyłączyć noktowizor po usunięciu jasnego światła z pola widzenia a obraz powróci do normy. To samo tyczy się modeli z zabezpieczeniem przed silnym światłem. Jego obecność można poznać gdy obraz automatycznie się ściemnia, w razie pojawienia się jasnego światła.

6. Zabezpieczenie przed silnym światłem jest doraźne.

Nawet wysokiej klasy noktowizor z zaawansowanym, wewnętrznym zabezpieczeniem w postaci odcięcia zasilania przetwornika może nie wytrzymać w konfrontacji ze światłem słonecznym. Aby maksymalnie wydłużyć czas życia zabezpieczonego noktowizora, należy traktować go tak samo jak sprzęt niezabezpieczony. Zabezpieczenie noktowizora przed silnym światłem jest w użyciu ostatecznością, a nie codziennością.

7. Dbanie o czystość.

Noktowizor jest urządzeniem optycznym, więc do stanu jego soczewek należy przywiązywać równie wielką dbałość, jak do obiektywów lornetki czy lunety celowniczej. Umazany w błocie lub w piachu noktowizor będzie działał jak zawsze, ale optyka wymagac będzie gruntownego, a zarazem delikatnego oczyszczenia. Należy zaopatrzyć się w płyn i pędzelek do czyszczenia optyki, nawet jeśli w zestawie z noktowizorem zazwyczaj dostajemy ściereczkę z mikrofibry.