Noktowizja.com to serwis specjalizujący się w noktowizorach. To nie tylko sklep, ale również miejsce porad, rankingów oraz możliwość przetestowania najnowszych produktów. Posiadamy 12 lat doświadczenia, w czasie których zaufało nam ponad 30 tysięcy klientów, dzięki czemu ugruntowaliśmy swoją pozycję lidera na rynku noktowizji.


Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem firm Yukon, Pulsar i Dedal. Nasze produkty objęte są 2- i 3-letnią gwarancją. Nasz serwis współpracuje bezpośrednio z producentami, a priorytetem naszej wyspecjalizowanej kadry jest Klient oraz szybkość i jakość obsługi. Na codzień jesteśmy hobbystami takimi, jak Wy i zdecydowaliśmy się łączyć naszą pasją z potencjałem biznesowym, dzięki czemy nasze ceny są najniższe, a jakość obsługi najwyższa.


Nasz sklep internetowy oparty został o nowoczesne technologie zarządzania sprzedażą. Zamówienia przyjmowane są błyskawicznie po złożeniu, co gwarantuje szybką realizację i błyskawiczne dostarczenie produktu.


Oferujemy sprzęt czołowych światowych producentów. Kupując u nas masz pewność, że otrzymasz towar z najwyższej półki.


Kontakt bezpośredni

Masz pytanie dotyczące naszych produktów lup procesu zakupu? Zajrzyj do naszego FAQ, lub skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy. Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00:

Formularz kontaktowy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu zamówienia - zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29.08.1997r.( Dz. Ust. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z późn zm.)

Zadzwoń: (25) 747 81 25 Kom.: (25) 747 81 25
E-mail: sklep@noktowizja.com

Do czego potrzebny jest noktowizor?

DamianD  |   11 August 2012  |   19:09

Oceń poradę

Po co nam noktowizja, czyli o tym czy potrzebujemy noktowizora i na co zwracać uwagę przy zakupie pierwszego sprzętu.

Prędzej czy później nadchodzi moment, gdy zaczynamy myśleć o rozszerzeniu możliwości obserwacyjnych. Ludzkie oko jest instrumentem bardzo złożonym i naprawdę doskonałym, jednakże nawet ono posiada fizyczne ograniczenia. Jednym z nich jest brak światła lub jego zbyt mała ilość. W takich warunkach spada jasność i kontrast obserwowanych obrazów, widzimy świat w odcieniach szarości i nigdy tak do końca nie jesteśmy pewni, co dokładnie widać przed nami, gdy zapada zmrok. Jedną z możliwości adaptacji do takich warunków jest stosowanie jasnej lornetki nocnej o dużej źrenicy wyjściowej, która poprzez wzrost skali obrazu powoduje zwiększenie ilości rozpoznalwalnych szczegółów na większe odległości, dzięki wzrostowi rozdzielczości kątowej. Ale nawet najlepsza optyka ma swoje ograniczenia, gdyż obraz nigdy nie będzie fizycznie jaśniejszy, niż jest widziany okiem nieuzbrojonym.

I tutaj z pomocą przychodzą noktowizory. Dzięki zastosowaniu przetwornika obrazu, który wzmacnia światło nawet dziesiątki tysięcy razy, na ekranie noktowizora widać wyraźny, jasny i ostry obraz, nawet gdy nieuzbrojone oko widzi ledwo majaczące w nocy kontury. Zdolność wzmacniająca światło przez noktowizor powoduje, że w nocy człowiek widzi przezeń lepiej niż pantera śnieżna.

Noktowizor jednak również nie przeskoczy fundamentalnych praw fizyki. Jeżeli nie będzie w ogóle światła, noktowizor nie będzie miał czego wzmacniać i obrazu nie będzie. Czyżby? Właśnie po to wyposażamy noktowizory w iluminatory podczerwieni. Działają one niczym niewidzialna latarka, rozświetlając z dużą mocą obserwowany teren, dzięki czemu użytkownik widzi jasny i wyraźny obraz nawet w całkowitej ciemności.

A więc czemu po prostu nie kupić sobie latarki?

Odpowiedź jest prosta. Z zaświeconą latarką mniej widzisz Ty, a bardziej widać Ciebie. Snop światła majaczący pośród drzew jest łatwym celem dla osób postronnych. Sam widzisz jedynie wąski krąg światła ginący w mroku dookoła. Niezbyt miłe uczucie. Zwierzyna również niepokoi się na widok jasnego światła. Natomiast podczerwieni nie widać. Zarówno człowiek, jak i zwierzyna nie są czułe na ten zakres długości fali. Za to super czułe fotokatody noktowizorów osiągają przy nim maksimym swoich możliwości. Obserwując teren noktowizorem, skradając się cicho, wtapiamy się całkowicie w noc i stajemy się jednością z otaczającą nas przyrodą

Dobrze, wchodzimy do sklepu z noktowizorami i widzimy bogatą ofertę. W dzisiejszych czasach istnieje wielu producentów sprzętu, czym się kierować przy wyborze? Pierwszym, na co należy zwrócić uwagę są parametry optyczne, czyli powiększenie, jedno lub dwuoczność, średnica obiektywu, mocowanie na głowę lub jego brak.

1. Zastanów się, do czego potrzebujesz noktowizora.

Częstym błędem jest zakup sprzętu, który nie spełnia wymagań użytkownika, tylko dlatego, że nie jest dopasowany do jego potrzeb. Myśliwemu nie będzie pasować monokular gdyż jego wzrok szybko się zmęczy obserwacją jasnego obrazu jednym okiem, ochroniarz może nie być z kolei zadowolony ze sprzętu powiększającego 1x gdyż nie rozpozna osób stojących w bramie, a strażnik leśny niewiele dostrzeże przez noktowizor 1 generacji, bowiem gęste zarośla skutecznie zablokują światło iluminatora. Te krótkie wskazówki to jedynie przykład, na co należy zwracać uwagę.

W handlu dostępne są tanie noktowizory, często posiadające oszałamiające parametry, na przykład zasięg 600 metrów czy nawet kilometr, a sprzedający dosłownie biją po oczach tym parametrem kupującego, nieświadomego pułapki. Cudów nie ma, zwłaszcza w tak technicznej branży jak noktowizja. Aby zasięg był naprawdę duży, noktowizor musi być na prawdę czuły, a więc zaawansowany technicznie i kosztowny. Musi również posiadać porządny iluminator podczerwieni. Bądźmy ostrożni gdy natrafiamy na takie oferty, zwłaszcza gdy sprzedający obok noktowizorów posiada w ofercie np. telewizory i roboty kuchenne. Świadczy to o braku profesjonalizmu i najprawdopodbniej o nieznajomości sprzętu. Korzystajmy z profesjonalnych sklepów z artykułami tylko myśliwskimi i tylko optycznymi. Najlepsze noktowizory produkowane są obecnie w Rosji i w Białorusi (te z koeli korzystają też z rosyjskich komponentów). Cenną informacją może być np. doświadczenie kolegów z pracy. Jednak nic tak wiele nie powie Ci o noktowizorze, jak sam sprzęt w Twoich rękach. Sam wiesz, co widzisz i tego jesteś najbardziej pewny. To dlatego umożliwiamy Klientom wypożyczanie sprzętu do testów.

2. Określ swoje możliwości i możlwiości sprzętu.

Na nic będzie rosyjski noktowizor generacji II+, jeżeli używany będzie tylko do obserwacji stada saren przez okno. Z tego samego Yukon za tylko trzycyfrową sumę nie sprawdzi się podczas akcji strażnika w lesie. Jeden sprzęt będzie marnował swój potencjał, natomiast inny będzie dalece niewystarczający. Z obu użytkownik będzie niezadowolony, pierwszy powie, że mógł wydać mniej, drugi powie, że mógł mieć więcej. Z tego powodu dzielimy  noktowizory nie tylko na segmenty cenowe, ale również na kategorie użytkowników docelowych. Cena jednak jest tu ważną wskazówką. Im jest droższy, tym z reguły ma lepsze parametry fizyczne, takie jak wzmocnienie, rozdzielczość obrazu, jest wyposażony w zabezpieczenia, wodoodporną, wytrzymałą obudowę.

Pomocna jest także znajomość tzw. generacji noktowizora. Generacja jest stopniem zaawansowania technicznego noktowizora. Im wyższa, tym noktowizor jest lepszy technologicznie, a tym samym kosztowniejszy. Generalna zasada jest taka, że cywilnym użytkownikom i obserwatorom wystarczy zakup generacji I+, za to profesjonaliści, służby mundurowe czy zawodowi myśliwi potrzebują sprzętu II+ a nawet III generacji.

Błędem jest też kupowanie noktowizora o dużym powiększeniu i sugerowanie się "lornetkowym" powiększeniem. Noktowizory posiadają mniejsze pole widzenia od lornetek i może okazać się, że w sprzęcie powiększającym 5x kąt obrazu jest za mały by odnaleźć nasz cel. Dodatkowo, spada jasność obrazu, bowiem obiektywy o długiej ogniskowej mają mniejszą światłosiłę. Często nasi Testujący opowiadali, że widziali dużo więcej w noktowizorze powiększającym 2,7x niż w noktowizorze powiększającym 5x.

Jeśli planujemy rejestrowanie obserowanego obrazu, zamiast kombinować z przykładaniem kamery wideo do okularu noktowizora, koniecznie należy zainwestować w noktowizor cyfrowy. Ta nowinka technologiczna ostatnich lat jest szalenie wygodną formą noktowizyjnej rejestracji otoczenia. Wszystko mieści się w małym, zgrabnym urządzeniu. Dodatkowo, jeśli planujesz pracować z noktowizorem w środowisku podmiejskim, a więc terenach narażonych na przypadkowe, silne oświetlenie czułego sprzętu, one są jedyną słuszną opcją. Są całkowicie odporne na silne światło.

Przecież mogę mieć noktowizor z zabezpieczeniem?

Nie, zabezpieczenie działa tylko do pewnego poziomu. Bardzo silne światło, cyklicznie padające na noktowizor tak czy siak doprowadzi do jego szybkiej degradacji.

3. Wykorzystaj swój sprzęt w 100%.

W noktowizorze drzemią wielkie możliwości. Należy wiedzieć, jak je wykorzystać. Przede wszystkim, zawsze o ile to możliwe używaj iluminatora. To pomocne urządzenie jest niemal niewidzialne w ciemności, a w okularze noktowizora wygląda, jak świecąca lampa halogenowa. Oświetla wszystko co znajduje się wokół i dramatycznie zwieksza kontrast i rozdzielczość obrazu. Tylko najbardziej zaawansowane technicznie noktowizory gen. 2+/3 pracują optymalnie przy samym świetle szczątkowym (zastanym - światło księżyca, gwiazd, pobliskich miejscowości). Jeżeli zasięg sprzętu jest niesatysfakcjonujący, polecamy zakup iluminatora laserowego. Duża, skoncentrowana na dystansie moc lasera znacznie zwiekszy możliwości naszego sprzętu. Jeżeli sprzęt jest lekki i powiększa 1x, dobierajmy do niego mocowanie na głowę jeśli tylko jest to możliwe. Uwalniamy w ten sposób obie ręce, możemy swobodnie chodzić, biegać i prowadzić pojazdy obserwując przez noktowizor i po godzinie, dwóch, zapominamy  że mamy go na głowie!